Petr Popek: "Je to velká pocta, být trenérem prvního týmu."

19.05.2020

Anulovaná sezóna 2019/2020 se až do vydaného rozhodnutí vyvíjela pro karvinský "A" tým velmi dobře. Trenér Petr Popek prožíval na střídačce Karviné svojí trenérskou, extraligovou premiéru. Marian Švec jej poprosil o krátký rozhovor. Ptal se na dojmy z odehrané části, na nejlepší momenty i nej hlášky.

Trenére, sezóna 2019/2020 nám bohužel skončila o něco dřív. Jak reagujete na ukončení této sezóny?

Všechny nás to mrzí, ale nedá se nic dělat. Zdraví máme pouze jedno a nikdo z nás to nečekal.

Váš letošní cíl byly vyřazovací boje. Ani tohle nás letos už nepotká. Byla v týmu velká chuť zahrát si play-off?

Samozřejmě. Náš vytyčený cíl - dostat se do play off - získával jasné obrysy. Měli jsme na 9. místo už větší bodový polštář a hlavně nás čekalo ještě hodně zápasů v domácím prostředí. Takže jsme se mohli z aktuálního 7. místa pokusit ještě na vyšší umístění v základní části.

Vláďa České republiky pomalu uvolňuje vydaná opatření. Další sezóna by měla začít za několik měsíců. V případě, že by bylo dovoleno, plánujete sehrát nějaké přátelské zápasy?

Protože hrajeme své domácí zápasy na SPŠ Karviná, tak jsme limitováni. Vůbec ještě nemůžeme využívat naše hřiště. Počítám s tím, že se budeme moci opět sejít koncem května. Vidím to nejprve tak, že důležité se vůbec sejít. Pak se můžeme bavit o nějakém utkání. Já bych to spíše viděl na poklidný rozjezd a důkladnou přípravu na příští sezónu.

Jako tým se už můžete setkávat ve sportovním areálu. Jak jste přistoupili k tomuhle. Probíhají nějaké tréninkové jednotky?

Prozatím jsme se setkali jen z toho důvodu, abychom opravili naše hřiště. Využili jsme tuto dobu pro tyto činnosti, které jinak děláme v období, kdy připravujeme hřiště pro získání certifikátu na následující sezónu.

Zajímalo by mne, jak by jste zhodnotil letošní sezónu?

V klubu panuje se sezónou spokojenost. Já jsem také spokojen, i když to byla má první sezóna u A-týmu. Myslím si, že spolupráce s Lumírem nám klapala. Pohoda v týmu pro nás byla nejdůležitější faktor. Nebyly jsme vždy v kompletním složení, přeci jen různá zranění a pracovní povinnosti nás někdy výsledkově limitovaly.

Vybavíte si zápas, který považujete v této sezóně za nejpovedenější?

Z mého pohledu bylo těch utkání, které byly suprové, několik. Třeba všechny venkovní výhry byly pro nás velmi důležité a hlavně - moc jsme si to užívali.
Ale asi bych řekl ten dvojzápas Most, Ústí nad Labem. V ten víkend jsme jeli pro důležité body k poslednímu týmu a uhrát nějaký výsledek u lepšího týmu. První den jsme prohráli, kdy jsme nedokázali využít i ty největší šance a přesilovky. Vedli jsme, nakonec soupeř otočil a ještě jsme přišli o kvalitního útočníka, který byl pak až do konce této sezóny na marodce. Pak s respektem nastoupíme druhý den u favorita, který moc bodů v domácím prostředí nerozdává a v okleštěné sestavě se tým semknul. Včetně juniorů. I když měli respekt ze soupeře, zahráli skvěle. A najednou po první třetině vedeme 3:0 po dvou 5:0, nakonec výsledek byl 5 min. před koncem korigován na konečných 5:2.

Plánujete vést i příští sezónu jako hlavní trenér? Jaké ambice máte do příští sezony?

Pro mne osobně je to velká pocta, být trenérem prvního týmu. Jestli budu mít tu možnost i příští sezónu? Myslím si, že opět budu pokračovat u týmu a budeme se snažit opět zaútočit na ty nejvyšší příčky zaručující postup do play off.

Co budete chtít do příští sezóny změnit?

Moje osobní cíle je získávání zkušenosti. Vytvářet pohodu a ovlivňovat tým v tom nejlepším duchu, i kdyby se v tom momentě nedařilo. Je to taková psychologická hra. Když budou hráči přirozeně v pohodě a budou mít dobrý pocit, tak se i výsledky dostaví. Také plánujeme zapracovávat juniory do týmu.

Můžete vypíchnout nějakou výraznou individualitu v týmu?

Myslím si, že jich bylo více. Každý z hráčů je jedinečný a svou prací přispěl týmu. Došli jsme na 7. příčku v lize. Téměř každý dokázal vytvořit příležitost pro toho, který se pak gólově prosadil. Když ale za celou sezónu, tak jednoznačně Rosůlek Lumír.

Vzpomenete si na nějakou nejlepší hlášku sezóny 2019/2020, která zazněla v kabině, nebo i mimo něj.

Těch hlášek bylo tolik, vybrat tu NEJ je snad nadlidský úkol. Každá hláška měla své opodstatnění v ten moment, i když to bylo řečeno ve vší vážnosti. Pak se z toho stala velká legrace. To je to proč to děláme. Vždyť to už bylo za mé hráčské kariéry. Srandičky, vtípky, různé popichování. Prostě ty zážitky, které prožijete, nevymyslíte, ty přijdou přirozeně a je pouze na Vás samotném, jak to zvládnete přijmout.